1. Lacu Rosu - vf Suhardul Mic(marcaj triunghi albastru):
Traseul pleaca din centrul statiunii, ma intai se trece un pod peste paraul Bicaz iar mai apoi traseul continuand pieptis pana in poiana unde a fost cadva cabana Suhard. De aici urcusul continua pe sub peretele stancos al Suhardului iar in aproximativ 30 min poteca sfarseste pe varf, unde se dezvolta o impresionanta panorama a Muntilor Hasmas.
2. Lacu Rosu - vf. Ghilcos (marcaj triunghi rosu):
Poteca porneste din Saua Verescheului, unde se ajunge pe un drum neasfaltat care porneste din centru statiunii spre Valea Bicajelului (exista la drumul principal un indicator "spre pensiunea Teo") Inainte de a ajunge la manastire se observa pe partea dreapta marcajul turistic cu triunghi rosu.. Traseul trece mai intai pe langa cateva relee de telefonie mobila apoi continua printr-o zona impadurita, urmand ca dupa aproximativ 30 - 45 minute sa ajunga intr-o poiana larga. De aici drumul continua spre dreapta, pana in punctul de belvedere varful Ghilcos mai fiind aproximativ 30 minute. De pe varf se poate opta pentru aceeasi varianta de coborare sau se mai poate urma pana in Lacu Rosu traseul marcat cu punct albastru (traseu neindicat pe vreme nefavorabila). Aceasta varianta ajunge chiar in parcarea de deasupra lacului.
3. Cheile Bicazului - Podul Ungurilor - Cheile Bicajelului - Valea Bicajelului - Saua Tifrea - Cheile Bicazului (marcaje succesive banda galbena, triunghi galben)
Traseul este unul
usor si poate fi parcurs, recomandabil, pe vreme buna. El incepe din soseaua
principala din zona Gatul Iadului(inainte de serpentine) La inceput se
traverseaza paraul Bicaz pe „Podul Ungurilor”. Poteca continua prin padure
traversand paraul Bicajel pe un podet suspendat. In continuare se merge avand
paraul pe partea dreapta pana se ajunge intr-o zona de pasune un de se pot
observa mai multe bordeie din lemn. Dupa ce se traverseaza din nou Bicajelul si
dupa un urcus se ajunge la traseul marcat cu triunghi galben ce o ia inspre
dreapta prin Saua Tifrea si ajunge in zona fostei cabane Cheile Bicazului, mai
sus de serpentine. Durata traseului este intre 2 ½ ore – 3 ½ ore.
4. Lacu Rosu - valea paraului Suhard - varful Licas - avenul Licas - Lacu Rosu (marcaj cruce albastra)
Traseul pleaca de langa restaurantul Lacu
Rosu, intrand mai intai in padure, apoi mergand o perioada pe marginea lacului,
continuand de-a lungul cursului paraului Suhard pana se intra din nou in
padure. Urcusul continua pana in poiana de la baza varfului Licas, traseul
continuand mai apoi prin aceasta poiana pana pe varf si mai apoi la aven. Acest
traseu nu prezinta dificultati de parcurgere iar pe parcursul lui nu intalnim
formatiuni stancoase foarte spectaculoase. In poiana pe care o strabatem urcand
spre Licas avem o panorama deosebita asupra zonei muntoase dinspre chei dar mai
ales asupra varfului Vithovos (varf deosebit de spectaculos datorita aspectului
oarecum piramidal si al formatiunilor stancoase). Se recomanda o maxima
precautie la aven, care are o adancime de 52 m. Pentru intoarcere in Lacul Rosu
se poate opta pentru acelasi traseu. Mai exista o varianta de coborare catre
pasul Pangarati pe o poteca marcata cu punct albastru care se porneste la baza
poienii de sub vf Licas pe unde a trecut traseul la urcare.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu